Вартість життя: чи можливо захворіти в холодному будинку?🧐

Вартість життя: чи можливо захворіти в холодному будинку?🧐

З урахуванням того, що рахунки за домогосподарства стрімко зростають, а заробітна плата залишається на колишньому рівні, багато хто з нас відключає опалення, щоб заощадити гроші. Але чи це може вплинути на наше здоров'я?

До COVID 50 мільйонів будинків по всьому ЄС не опалювалися належним чином. Зараз, коли економіка ослаблена пандемією, а вартість енергії стрімко зростає, вважається, що ця кількість набагато вища. Тільки у Великій Британії близько семи мільйонів домогосподарств витрачають понад 10% свого доходу на паливо, що ставить їх у «паливну бідність». Але що означає для здоров'я зниження гучності?

Чи може життя в холодному домі зробити вас хворим?

Так, і десятиліття досліджень у галузі охорони здоров'я доводять це. Численні дослідження показують, що холодні будинки можуть посилювати симптоми серцево-судинних та респіраторних захворювань, таких як астма, а також регулярний кашель та застуда.

«Ми знаємо, що холод у будинках дуже згубний вплив на здоров'я і продовжуватиме позначатися взимку на більшій частині населення через зростання цін на паливо», — каже Метью Скотт, старший науковий співробітник благодійної організації Великобританії. Національна енергетична акція

Дослідження, проведене у 2019 році серед дорослих у Великій Британії, пов'язало нижчу температуру в приміщенні з більш високим кров'яним тиском, що, можливо, частково пояснює, чому взимку більше людей помирає від серцевих захворювань та інсульту. Тим часом відомо, що вогкість та пліснява в холодних будинках викликають проблеми з диханням і часто пов'язані з задишкою та астмою у дітей. Одне дослідження, проведене в Новій Зеландії у 2019 році, показало, що перебування у лікарні дітей молодше двох років з гострими респіраторними інфекціями може бути скорочено на 20 відсотків лише за рахунок боротьби з вогкістю та пліснявою в будинку.

Ми знаємо, що після світової фінансової кризи 2007 року все більше людей жило в умовах паливної чи енергетичної бідності, що зробило їх більш уразливими для проблем зі здоров'ям, спричинених холодом у будинках. Тому ми маємо бути краще підготовлені до того, що відбувається зараз, — каже Лаура Оліверас, яка вивчає енергетичну бідність в Університеті Помпеу Фабра у Барселоні.

«Зараз у нас чергова криза, – каже вона. «Тому, якщо ми не зробимо щось інше, ми можемо очікувати на той самий результат, а саме збільшення енергетичної бідності та збільшення впливу на здоров'я».

Хто наражається на найбільший ризик?

Холод не впливає на всіх однаково, тому що ми не всі однаково вразливі. Люди, які вже мають респіраторні захворювання, такі як хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) і астма, наприклад, можуть страждати від серйозних труднощів дихання через холод, оскільки він викликає звуження дихальних шляхів. Дуже старі і дуже молоді також, як правило, більш уразливі до впливу холоду в будинку, частково тому, що вони не так добре регулюють температуру свого тіла.

Тим часом людям з обмеженими можливостями може бути важче виходити з дому, що збільшує вплив холоду та вогкості в приміщенні, що призводить до погіршення здоров'я. Навіть життя в теплішому кліматі не обов'язково захистить вас. Згідно з роботою Олівераса, найвищі показники енергетичної бідності та надмірної смертності взимку в Європі несподівано спостерігаються у середземноморських країнах, таких як Іспанія. Це пов'язано з тим, що системи опалення в цих країнах часто не в змозі подолати навіть помірні зимові температури. З іншого боку, люди, які живуть у Скандинавії, зазвичай краще захищені.

Що щодо психічного здоров'я?

Все, що завдає нам незручностей у тому місці, де ми проводимо більшу частину часу, неминуче впливає на наше психічне здоров'я – чи то гавкіт сусідського собаки чи холод. Ви можете відчувати стрес, втрачати сон чи навіть впадати у депресію. Коли в будинку холодно, стрес також може бути пов'язаний із занепокоєнням з приводу зростання рахунків за електроенергію. Як зазначає Оліверас, ці побоювання можуть мати негайні наслідки.

«З фізичними наслідками для здоров'я вам потрібен час, щоб зазнати впливу», — каже вона. «Але якщо ви не можете сплачувати свої рахунки, ви накопичуєте борги і турбуєтеся про те, як використовувати менше енергії, водночас відчуваючи дискомфорт від холоду. Все це дуже швидко позначається на психічному здоров'ї».

Якщо ви з батьків, розумове навантаження буде ще більше, тому що ви також будете турбуватися про те, як це вплине на ваших дітей. Згідно з дослідженням ірландських сімей, проведеним у 2022 році, батьки дітей віком до дев'яти років частіше впадали в депресію, якщо жили в холодних будинках або не могли оплачувати рахунки за електроенергію. Це батьківське занепокоєння не є недоречним, оскільки дослідження показують, що діти, які живуть у холодних будинках, частіше кажуть, що не почуваються щасливими вдома, частіше п'ють чи курять і частіше страждають на психічні захворювання.

Так що мені просто повернути ручку?

Багато хто з нас просто не може собі цього дозволити. Уряд Великобританії оголосив про загальні знижки на електроенергію на додаток до існуючих платежів за холодної погоди. Але «люди все ще дуже стурбовані і все ще відмовляються від усього», — каже Скотт, який каже, що цієї зими необхідна цілеспрямованіша підтримка, щоб запобігти неминучим наслідкам для здоров'я, пов'язаних з холодними будинками.

Хороша новина полягає в тому, що злагоджені зусилля щодо боротьби з холодними умовами життя можуть дійсно допомогти. У дослідженні 2022 року люди, які живуть у Східному Суссексі, Великобританія, які виконували роботи з опалення та ізоляції в рамках програми паливної бідності, заповнили анкету про стан здоров'я. Вони повідомили про меншу кількість інфекцій грудної клітки та менший біль, а також про меншу занепокоєння та депресію.

Сергій Джонсон

Прекрасно знаюся на технологіях і кальяні