Що таке кульова блискавка?

Що таке кульова блискавка?

Це рідкісне електричне явище спантеличувало нас протягом тисячоліть.

Кульова блискавка - це загадкова і незрозуміла форма блискавки, яка збивала з пантелику спостерігачів за погодою протягом всієї історії і продовжує інтригувати дослідників сьогодні. Явище зазвичай описується як світлова куля, яка з'являється під час грози.

Розмір м'яча варіюється від м'яча для гольфу до розміру більше футбольного, і він має тенденцію ширяти над землею. Його термін служби також варіюється від декількох секунд до декількох хвилин, при цьому більші і тьмяніші кулі, як правило, служать довше.

Спостереження сягають далеко в історію. Кулі, що світяться, фігурують у легендах аргентинської та чилійської культур мапуче, але найраніша відома письмова згадка про них походить від англійського ченця в 1195 році. Він описав «щільну і темну хмару, що випускає білу речовину, яка під хмарою виросла в кулясту форму, з якої в бік річки впала вогненна куля». Цар Микола II навіть повідомив, що у дитинстві був свідком цього явища у церкві в рашці.

Дослідження, проведене в 1960-х роках для Комісії з атомної енергії США, показало, що кульову блискавку бачили 5 відсотків населення світу — приблизно стільки, скільки тих, хто бачив поблизу удар звичайної блискавки.

Вчені вважають, що кульова блискавка є реальною, але як це відбувається — питання відкрите. У 2014 році китайські вчені зняли відео кульової блискавки, намагаючись записати звичайну блискавку. Їхні показання показують суміш атомів кремнію, заліза та кальцію в кулі, всіх звичайних компонентів ґрунту.

Це підтверджує теорію про те, що коли блискавка вдаряє у ґрунт, вона створює пару наночастинок кремнію. Ці частинки реагують з повітрям, генеруючи світло та тепло за відносно низьких температур. Однак це не пояснює спостереження за кульовою блискавкою, що проходить крізь стіни чи кабіни літаків. Щоб остаточно розгадати цю таємницю, будуть потрібні подальші дослідження.

Сергій Джонсон

Прекрасно знаюся на технологіях і кальяні