Відраза до їжі: психолог показує, чому ви ненавидите деякі продукти, але можете навчитися любити їх

Відраза до їжі: психолог показує, чому ви ненавидите деякі продукти, але можете навчитися любити їх

Не можеш винести брокколі? Огида побачивши блакитного сиру? Дотримуйтесь цих порад, і скоро ви будете глузувати з Стілтона, як і всі ми.

Є деякі смаки, які ми можемо використати. Один з них – насолода. Рання перевага солодощі не тільки допомагає забезпечити, щоб дітей залучив злегка солодкий смак грудного молока, але і наша загальна перевага солодощі розуміється як еволюційна адаптація, що мотивує нас шукати і споживати (проте рідкісні) багаті енергією та вуглеводами продукти. Насолода також могла стати сигналом безпеки, оскільки навряд чи є якісь натуральні солодкі продукти, які є токсичними.

Удари вашою мовою, звані сосками, також містять тисячі рецепторів для інших основних смаків: гіркий, кислий, умами (багатий, пікантний смак сиру, м'яса та грибів), солоний і нещодавно доданий олеогус, який описує унікальний смак жиру. Знову ж таки, ці смаки вказують на вміст поживних речовин та безпеку їжі.

Багаті мінералами продукти на смак солоні. Мінерали не тільки є важливими помічниками для ферментної активності в організмі, але й нерви надсилають свої повідомлення з використанням іонів натрію, що робить мінерали необхідними для правильного функціонування вашого мозку та нервової системи.

Як і вуглеводи, жир є важливим джерелом енергії. Розумами вказує на наявність амінокислот, будівельних блоків білків, необхідних для виробництва та відновлення клітин та тканин, а також для виробництва нейротрансмітерів.

І навпаки, ми схильні знаходити гіркі та кислі уподобання несприятливими, особливо в дитинстві, що є важливою захисною адаптацією, тому що ці смаки можуть вказувати на наявність токсинів. Наприклад, клас гірко-дегустаційних сполук, званих алкалоїдами, має психоактивну дію.

Нікотин і кокаїн ставляться до цієї групи, як і кофеїн і теобромін (перебуває у шоколаді). Вважається, що підвищений ризик токсичності або інших шкідливих побічних ефектів є причиною того, що діти набагато чутливіші до цих уподобань, ніж дорослі. Наша чутливість до гірких смаків з часом зменшується, тому діти не витримують смаку кави, але багато дорослих люблять цей матеріал.

Насправді, це не єдина причина, через яку дорослі люблять каву, тому що переваги в їжі – це не просто смак, а й відчуття. Якщо ви регулярно п'єте каву, то ймовірність того, що ви відкаталися при першому ковтку. Однак через кілька хвилин, коли кофеїн потрапив у ваш мозок, ви, можливо, зазнали приємного почуття, легкої ейфорії або підвищеної пильності. Ці приємні відчуття кодуються разом із смаком кави. Таким чином, одна з причин, через яку ви любите каву, полягає в тому, що він дає відчуття.

І це дає ще один натяк на те, чому ми любимо деякі продукти, а чи не інші: психологія. Якщо улюблена бабуся завжди робила вам торт з волоським горіхом на день народження в дитинстві, смак торта з волоським горіхом (а, можливо, також текстура та запах підсмажених волоських горіхів) асоціюватиметься для вас, в основному несвідомо, з теплими спогадами та приємними відчуттями. У певному сенсі, щоразу, коли ви їсте торт з волоським горіхом у дорослому віці, ви викликаєте і неврологічно переживаєте ці асоціації, що означає, що більшість задоволення знаходиться в темаморії.

Навпаки, якщо вперше, коли ви їли волоські горіхи, ви захворіли (можливо тому, що захворіли на грип), ви можете створити з ними негативний зв'язок. По суті, ваш мозок помітив волоські горіхи як ризиковану їжу, що ускладнює навіть думати про те, щоб їх їсти. Ця огидна реакція може бути потужною, зберігатися, навіть якщо ви знаєте, що їжа, що розглядається, не має нічого спільного з хворобою.

Отже, чи є шанс змінити наші уподобання в їжі? Так і ні. Хоча багато огид є психологічними, деякі з них генетично мотивовані. Якщо, наприклад, ви ненавидите коріандр і думаєте, що він смак як мило, то можливо, у вас є варіант гена, який впливає на вашу чутливість до певних природних хімічних речовин у траві. Але більшість наших огид схожі на згадане вище чи культурно набуте.

Різниця між багатьма речами, які нам подобаються чи не подобаються, зводиться до культури, наприклад, у деяких частинах світу морські свинки є улюбленими домашніми тваринами; в інших є смачним джерелом білка. Це означає, що ми вчимося любити продукти, з якими ми найчастіше стикаємось і які цінуються оточуючими.

І це хороша новина, якщо у вас є огида, яку ви хотіли б подолати (щоб було ясно, ми не говоримо про алергію чи нестерпність). Про пробуючи невелику кількість їжі, якої ви неодноразово зрікаєтеся, і в спокійному та розслабленому стані, ви можете навчитися це цінувати. Також може бути корисно скуштувати їжу, приготовлену по-різному. Тому, якщо ви виросли, ненавидячи варену брюссельську капусту, спробуйте їх подрібненими та обсмаженими або обсмаженими з часником. Також може бути корисно кинути виклик вашим переконанням про їжу. Читання про те, чому паростки так хороші для вас, може допомогти вам спробувати їх, і ця готовність може допомогти спонукати вас до прийняття.

Сергій Джонсон

Прекрасно знаюся на технологіях і кальяні