Чи можуть виверження вулканів вплинути на клімат?

Чи можуть виверження вулканів вплинути на клімат?

Великі виверження вулканів можуть викидати значну кількість вуглекислого газу.

Вибухові виверження можуть призвести до істотного зниження глобальної температури поверхні терміном від 1 до 10 років. Ми знали про це похолодання на протязі століть, і наші температурні записи часто показують виразні провали після великих вивержень.

Одним із найяскравіших прикладів цього було виверження вулкана Тамбора у 1815 році, вибухова подія, що спричинила падіння глобальної температури суші на 1°C. Виверження було настільки потужним, що вулканічні гази викинули в стратосферу, шар атмосфери на висоті від 10 до 50 км над поверхнею. Це призвело до того, що вхідне сонячне світло було заблоковане, а це означає, що не так багато досягло поверхні Землі.

Хоча більш вибухонебезпечні вулкани зазвичай викликають більш глобальне похолодання, це не завжди так. Це залежить від газів, що викидаються, що досягають стратосфери, і від вітрових систем. Гора Сент-Хеленс, одне з найсильніших вивержень сучасності, майже не вплинула на глобальну температуру через те, що гази її не зберігалися в стратосфері.

Чи можуть виверження вулканів пом'якшити підвищення температури внаслідок зміни клімату? На жаль немає. Виверження вулканів відбувалися протягом усієї історії та є природним компонентом нашої атмосфери. Їхній ефект також недовговічний: охолодження поверхні від вивержень триває кілька років, а нагрівання поверхні від надмірних викидів вуглекислого газу триває тисячі років.

Сергій Джонсон

Прекрасно знаюся на технологіях і кальяні