Чи дійсно кімнатні рослини покращують якість повітря?

Чи дійсно кімнатні рослини покращують якість повітря?

З огляду на те, що все більше з нас працює вдома, чи є якісь переваги у виході на вулицю?

Останні кілька років більшість із нас проводили вдома набагато більше часу, що спонукало нас (по)ставити питання про якість повітря в приміщенні, яким ми дихаємо. Звіти до COVID-19 показують, що ми, британці, проводимо понад 90 відсотків свого часу в приміщенні, де рівень деяких токсинів може бути в п’ять разів вищим, ніж на вулиці.

В Інтернеті багато тверджень про те, що кімнатні рослини можуть допомогти, майже кожен вебсайт, присвячений самопочуттю, може похвалитися власною десяткою найпотужніших рослин, які очищують повітря. Але чи є правда в твердженнях?

На жаль, небагато. Більшість статей, якщо вони наводять якісь докази, вказують на дослідження НАСА 1989 року. Тоді вчені досліджували здатність рослин видаляти шкідливі хімічні речовини, які називаються леткими органічними сполуками (ЛОС), із повітря закритих середовищ, таких як космічні станції. У наших будинках і офісах джерелами ЛОС є фарби, лаки, меблі, килими та принтери. Дослідження показало, що протягом 24 годин кілька видів рослин справді можуть видалити до 70 відсотків одного або більше з трьох перевірених ЛОС.

Але згідно з оглядом 2019 року, в якому переглянуто дані NASA разом з 11 іншими дослідженнями, проведеними з того часу десятиліттями, результати погано показуватися на типовому домі чи офісі. Для початку експерименти зазвичай використовували вентилятори, щоб поширювати ЛОС над рослинами, і вугільні фільтри для їх збору – установки, яких у більшості з нас немає вдома.

Що ще важливіше, рослини були розміщені в невеликих герметичних камерах. Але будинки, в яких ми живемо і працюємо, напрочуд діряві. Насправді за оцінками дослідників, вам потрібно буде вичавити від 10 до 1000 рослин на кожен квадратний метр вашого будинку, щоб наблизитися до рівня видалення ЛОС, який уже відбувається через пасивний повітрообмін у приміщенні та на вулиці.

Проте дослідження показують, що кімнатні рослини мають ряд інших переваг. Вони допомагають регулювати вологість. Вони можуть покращити настрій і підвищити продуктивність. І вони добре виглядають, до того ж. Але якщо ви хочете освіжити повітря у своєму домі, найкраще придбати очищувач повітря з високоякісним фільтром або – залежно від того, де ви живете – відкрити вікно.